Křesťanské

Křesťanské knížky: Má křesťanská tvorba je dost rozmanitá. Jsou to dobrodružné příběhy, ve kterých jsou i historická nebo vědecká fakta.

V knize „Faraonova pečeť“ jsem se snažila zábavnou formou zamyslet nad otázkou evoluce a stvoření.

„Cesta domů“ je knížka zasazená do doby vyvraždění Valdenských, je to příběh o vině a odpuštění, o nenávisti a smíření.

Na „Cestu domů“ volně navazují další díly série „Apokatastasis“, ve kterých hrabě Nikolas Renard uvažuje nad základními problémy spásy a toho, zda se týká jen některých nebo všech. Série je plná hutných zamyšlení – vysvětluji v ní, proč nevěřím v peklo a věčné mučení lidí. Je v ní mnoho biblických veršů a argumentů a nevěřící člověk by se v ní asi ztratil a nudil.

„Masožravá učebnice“ je jeden z mých nejstarších příběhů o pronásledování církve okolo roku 1630.

„Ježíš to teď nevytrhne“ je kniha o tom, proč nevěřím v tzv. vytržení. Stejně jako Apokatastasis je plná biblických veršů a argumentů a je určená těm, kteří vědí, o čem je řeč.

Podrobnější popis knížek a odkazy:

„Cesta domů“ se odehrává v 17. století a okrajově líčí útrapy valdenské církve. Hlavní postavou je sedmnáctiletý David, který v opilosti udělá několik věcí, kterých pak lituje. Musí čelit nejen křesťanům a otázkám víry, ale své minulosti a své pýše, aby zjistil, zda se mu z rozbitých střípků vlastního života podaří ještě seskládat nějakou budoucnost. A takové motto této knihy je biblický verš: On obrátí srdce otců k synům a srdce synů k otcům… (Mal. 3:24)

Tato kniha se částečně odehrává na fiktivním ostrově poblíž Francie a částečně v Alpách, v Savojsku. Hlavní postavy a zápletky knihy jsou vymyšlené, ale události, týkající se vyvraždění valdenské církve, jsou částečně skutečné a došlo k nim v roce 1655. Věnovala jsem jim jednu kapitolu a ta není určená pro slabé žaludky.

Slovo „Apokatastasis“ znamená obnovení a první díl této série je jen o osobním obnovení Davida Paona, ale další díly jsou zamyšlením nad učením o obnovení všech věcí a o smíření.

https://www.palmknihy.cz/ekniha/cesta-domu-207720

Mladý hrabě Nikolas Renard má namířeno opravdu vysoko, ale ve svých plánech se přepočítá. A jeho hlavním společníkem se pak na dlouhé měsíce stane Bible. Nikolas je rozhodnutý dokázat, že to, co je v ní napsané, má s pravdou pramálo společného. A ví, že na tom, jestli dokáže obhájit své přesvědčení, stojí jeho budoucnost.

Je to kniha o pokání a nepravděpodobném přátelství. Hlavní myšlenkou celého příběhu je zločin a trest, a to nejen ten pozemský. Je opravdu možné, aby existovalo něco takového jako věčné peklo? Mohou lidé opravdu navždy bojovat proti Boží lásce? Nikolas čelí nejen těmto otázkám, ale i své minulosti a trestu, který ho čeká za jeho šílený plán.

Přestože kniha odráží menšinový pohled na peklo, vykresluje zároveň to, jak rozdílné teologické názory dokáží křesťany znepřátelit. Je vůbec možné, aby k sobě David a jeho dávný kamarád Jean ještě někdy nalezli cestu, když si teď myslí o tom, jak je to se spasením, každý úplně něco jiného? Je i jiná možnost, než se rozejít ve zlém nebo je ještě něco, co by si mohli dát?

Příběh volně navazuje na knihu „Cesta domů“, ve které je David o sedmnáct let mladší a teprve začíná hledat Boha a sám čelí hrozným chybám, které udělal.

„Apokatastasis“ znamená obnovení a kniha je zamyšlením nad učením o obnovení všech věcí a o smíření.

https://www.palmknihy.cz/ekniha/pekelny-plan-207721

„Bůh tě nenávidí a nejen to, naprosto tebou pohrdá, hříšníku! Drží tě nad pekelnou jámou, podobným způsobem jako člověk drží pavouka nebo nějaký odporný hmyz, který se mu hnusí a je neskutečně rozzuřený. Jeho hněv vůči tobě je jako planoucí oheň!“ Jonathan Ward právě dokončil své kázání o hříšcích v rukou rozhněvaného Boha, když ho královy stráže přišly zatknout. Jeho nenávistná kázání inspirovala strašlivý zločin a král David zuří, protože se celá situace týká jednoho z jeho přátel – Jeana. Na Nikolase čeká spousta práce. Král David je smutný, Jean je zlomený a Nikolas se musí věnovat Jonathanu Wardovi, ale kromě toho je také zamilovaný a potřeboval by sehnat pár velbloudů.

„Apokatastasis“ znamená obnovení a kniha je zamyšlením nad učením o obnovení všech věcí a o smíření.

https://www.palmknihy.cz/ekniha/svobodna-zvule-207722

Nikolas Renard právě oslavil šedesátiny a k jeho šedinám přispěly i starosti, které má se svou paličatou dcerou Lucií. Ta nakonec utíká z domova a Nikolasův oblíbený student, Adam Croy, se po ní vydává pátrat. Na kontrastu Lucie a Adama, kteří snášejí každý úplně jinak problematickou situaci, ve které se ocitnou, pak ilustruji, jaké pocity vyvolává v člověku strach a jaké láska. Hlavní myšlenkou je opět smíření, ale zatímco Lucie se potřebuje smířit s Bohem a se svým otcem, Adam se musí smířit především sám se sebou. A Nikolas se v této knize zamýšlí nad učením o smíření z pohledu otce.

https://www.palmknihy.cz/ekniha/marnotratna-lucie-209289

Luisa Wardová najde ve starém psacím stole několik dopisů Nikolase Renarda, muže, od kterého ji dělí celá staletí, a který je velmi pravděpodobně předkem jejího manžela Jamese. Ze zvědavosti se začnou zabývat jeho podivnými názory, i když jsou přesvědčeni, že univerzalismus je jen nepoctivý výmysl, kterému mohou věřit jen ti, kdo zavírají oči před pravdou a jasným poselstvím Bible. Jak se ale začínají seznamovat s řečtinou, zjišťují ke svému úžasu, že originální biblické poselství nevyznívá tak pekelně jako překlady. Oba dva čelí už dlouhé roky bolestné otázce: Spatří ještě někdy svého syna, který spáchal sebevraždu? Jedno jim je celou dobu jasné – nemohou věřit tomu, co by chtěli, jen proto, že je to tak líbivé, musí věřit tomu, co je prokazatelná pravda. Jenže je vůbec možní zjistit už tady na Zemi, jak se věci mají? Píše se rok 2019 a Luisa s Jamesem se vydávají na dovolenou do domu, kde zemřel hrabě Nikolas Renard a ze kterého je nyní penzion a na této cestě je doprovází Nikolasovy vzpomínky.

https://www.palmknihy.cz/ekniha/posledni-dopis-263699

Rudolf II. jí říkal Masožravá učebnice, ale alchymista Štěpán Holátko ji pojmenoval Kniha času. A student Jáchym Šlik, který chodí do Závišova gymnázia, školy specializované na historii, je jí teď na stopě. Jáchym je přesvědčený, že snad neexistují dva nudnější a zbytečnější předměty, než je Historie náboženství a latina. Ta kniha ho ale přesvědčí tím nejpozoruhodnějším způsobem, že by bylo dobré i těmhle věcech věnovat pozornost.

Příběh se odehrává částečně ve 21. a částečně v 17. století a možná jste už uhádli, že se v něm bude cestovat časem. Většinou dávám na ukázku první kapitolu, ale tady jsem dala svou jinou oblíbenou pasáž.

Kniha popisuje utrpení křesťanů v době, kdy vyšlo Obnovené zřízení zemské. Částečně se v ní zamýšlím i nad otázkou Ježíšova příchodu a pekla. Pokud nevíte, jaký je rozdíl mezi futurismem a preterismem, dočtete se tu pár informací na toto téma.

https://www.palmknihy.cz/ekniha/masozrava-ucebnice-207901

Faraonova pečeť je křesťanská knížka na téma evoluce nebo stvoření. Vědeckých publikací na toto téma existuje spoustu a člověk je někdy zahlcený množstvím odborných informací, které v nich nachází.

Ve Faraonově pečeti je tato otázka zpracovaná formou příběhu. Tři dospívající najdou podivný nález a začnou přemýšlet o původu života a historii. Jejich dobrodružství začíná v Českém ráji, ale postupně je zavede do Berlína a do Egypta, kde ve Velké pyramidě pátrají spolu s podivínským německým archeologem po tajemství, skrytém za zapečetěnými dvířky. A aby toho nebylo málo, mají zákeřného nepřítele, který je jim nejen na stopě, ale často je naopak o krok napřed a hází jim klacky pod nohy. Když se hlavní postavy seznámí s rodinou protestantského pastora, vyvstane také otázka, jak je to s Bohem a zda je možné ho opravdu poznat.

Odbornou část pomohl sepsat můj manžel, který na dané téma přečetl řadu vědeckých publikací.

https://www.palmknihy.cz/ekniha/faraonova-pecet-209290

Roku 3533 je křesťanský svět přesvědčený, že se Ježíš musí vrátit každou chvílí. V Jeruzalémě se začnou dít věci, které nasvědčují tomu, že mají pravdu – až na to, že ty rány ze Zjevení nemají to správné pořadí. Vnese do celé záležitosti více světla tajemná schránka Felixe Fischera, které je archeoložka Magdaléna Nowak po dlouhých letech pátrání konečně na stopě? Před tisíciletím ukryl Felix Fischer před zraky světa dokument, který měl navždy objasnit to, kdy by měl přijít Ježíš Kristus. Zavřel jej do časové schránky, kterou mohlo lidstvo otevřít nejdříve roku 3500. Jenže na místě, kde měla schránka být, nic není. O 33 let později najde mladý stážista Ben na archeologických vykopávkách opravdovou papírovou knihu a na základě malého letáčku, který je v ní ukrytý, dojde konečně Magdaléně Nowak, kde má ztracenou schránku hledat.

https://www.palmknihy.cz/ekniha/jezis-to-ted-nevytrhne-263700

Přílohy ke knize, slibované v jejím závěru, Vám pošlu na požádání e-mailem, tady na webu teď nejdou stáhnout tak, jako když byl web ještě ve formě e-shopu.